Kazalo
Kako izbrati kolesarski sedež, ki bo pravi in udoben za vaš način vožnje
Kolesarjenje naj bi bilo zabavno, ne boleče. Kljub temu je povsem običajno, da tudi nekoliko izkušeni kolesarji tolerirajo nelagodje na sedežu in verjamejo, da je to preprosto neizogiben del aktivnosti. Narobe! Na pravem sedežu boste lahko uživali tudi v najdaljših vožnjah, saj sedeža sploh ne boste čutili.
Res je, da večina novih kolesarjev ali tistih, ki se vračajo v kolesarjenje, občuti rahlo bolečino na prvih vožnjah, vendar ta občutek običajno izgine po nekaj tednih redne vožnje, ko se vaše telo navadi na to novo aktivnost.
Če se to ne zgodi in če trpite vsakič, ko se odpravite na pot, je zelo verjetno, da se vozite na sedežu, ki ni primeren za vas. V pomoč smo zapisali, kateri tipi sedežev so primerni za najbolj pogoste vrste kolesarjenja in kako izbrati prave lastnosti. Poleg tega ponujamo predloge in nasvete, ki so našim NewBike strankam pomagali rešiti težave s sedeži in uživati v resnično nebolečih vožnjah.
Izbira sedeža glede na položaj pri kolesarjenju
Prvi korak je zagotoviti, da imate pravo vrsto sedeža za vašo vožnjo. Obstajajo trije osnovni položaji za vožnjo s tremi ustreznimi vrstami sedežev.
Pokončni položaj za vožnjo
To so običajno mestna kolesa ali hibridi, kjer potrebujete zelo širok in popolnoma podložen sedež, ki lahko vključuje vzmeti ali gel. Gre za ležeren in lagoden stil vožnje ter počasnejše vrtenje koles.
Običajen položaj za vožnjo
Tega imate na klasičnih cestnih ali gorskih kolesih. Potrebujete sedež anatomske/ergonomske oblike, lahko ima izrez na zgornjem delu, srednje oblazinjenje (lahko gel), ozek nos.
Za rekreativno kolesarjenje, pri katerem sedite vzravnano in se rahlo nagnete naprej ter del svoje teže prenesete na pedala in krmilo, je običajno najboljši srednje ozek do ozek sedež z ergonomsko obliko in zmerno količino oblazinjenja.
Profesionalni položaj
Tu gre predvsem za dirkalna kolesa, kjer pridejo v poštev najožji in najlažji sedeži, rahlo podloženi, včasih imajo izreze na zgornjem delu, širina zadnjega dela se ujema z vašimi sedečimi kostmi, lahko je anatomski/ergonomski. Profesionalni kolesarji namreč potrebujejo sedeže, ki so prilagojeni njihovemu položaju naprej in hitro kadenco pedala.
Test s kazalci
Eden pogostih “testov”, ki pogosto pripelje do izbire napačnega sedeža, je test “palec”, pri katerem svoj nakup opravite na podlagi tega, kako mehak je sedež, ko vanj pritisnete s palcem. Če gre sedež za pokončno vožnjo, na primer na mestnem kolesu, ta test običajno deluje. Če izbirate sedež za daljše vožnje, veliko oblazinjenja verjetno ni tisto, kar želite.
Ko vozite na daljše razdalje, poganjate z višjo hitrostjo in več časa sedite na sedežu. Pri tem je bolj pomembno, da sedež podpira vašo težo, kot pa, da jo sedež absorbira. Pravzaprav močno oblazinjeni sedeži običajno postanejo neudobni, dlje se vozite, ker oblazinjenje začne ustvarjati dodaten pritisk točno tam, kjer tega ne želite. To lahko povzroči otrplost in bolečino, ki ste ji želeli preprečiti.
Skratka, majhno oblazinjenje, vgrajeno v sedež na ustreznih območjih, za zmanjšanje pritiska na občutljivih območjih deluje. Zajetno oblazinjenje, ki je impresivno na otip, pa običajno povzroča težave, sploh če kolesarite zaradi vadbe ali se podate na dolge vožnje.
Širina sedalnih kosti
Če so vaše sedalne kosti preširoke ali preozke za določen sedež, ne boste imeli koristi od nobene njegove funkcije, ker se vam ne prilega pravilno. Če pogledate sedež, ki ga že imate, lahko običajno vidite rahle vdolbine ali oznake, ki so nastale prav tam, kjer počivajo vaše sedalne kosti. To je lahko merilo pri izbiri novega sedeža, da se prepričate, ali je prave širine. Prav tako je možno izmeriti širino vaše sedeče kosti z ravnilom in uporabiti meritev za izbiro sedeža prave širine.
Vaše sedalne kosti morajo biti osredotočene na zadnji del sedeža. V ta namen so na tem območju pogosto anatomske izbokline.
Izrez
Zanimiva in učinkovita novost, ki jo boste videli v mnogih sodobnih sedlih, je izrez na vrhu, ki je videti, kot da je bil na vrhu sedla izrezan utor ali luknja. Ideja je odstraniti del sedla, ki je običajno odgovoren za pritisk na občutljiva tkiva in povzroča otrplost in bolečino.
Različni izdelovalci sedežev imajo različne predstave o najboljši obliki izreza in o tem, ali naj gre do konca, naj bo globok utor ali morda le rahla vdolbina. Pomembno je, da izberete sedež, ki vam ustreza. Če je izrez na napačnem mestu za vašo anatomijo, ne bo pomagal. Zato je pomembno, da se usedete na sedež in dobite občutek, katera oblika je najboljša.
Najboljši hitri nasveti za pravo izbiro
Preizkusite veliko sedežev
Znotraj vsake kategorije sedežev je velika izbira modelov, oblik in funkcij. Za izbiro pravega boste morda morali obiskati trgovino in se vsesti na kar nekaj različnih modelov.
Vprašajte prijatelje
Če kolesarite s prijatelji, jih vprašajte, kaj priporočajo. Čeprav je anatomija vsakega posameznika nekoliko drugačna, boste morda ugotovili, da je prijateljev sedež primeren tudi za vas. Poleg tega vam bo verjetno dovolil, da ga preizkusite.
Preverite višino in kot sedeža
Pogost vzrok za neudobje na sedežu je napačno nastavljen sedež. Prepričajte se, da je sedež poravnan s tlemi in na pravi višini. Če je sedež nagnjen navzdol, nastavljen previsoko ali nizko, bo povzročil nelagodje in bolečino.
Več kolesarite
Na kolesarski sedež se morate navaditi. Ne obupajte takoj nad tistim, za katerega mislite, da bi moral delovati, dokler ne boste imeli za sabo nekaj tednov kolesarjenja. Do takrat bi morali vedeti, ali je sedež pravi ali ne.
Premikajte se
Veliko kolesarjev se navadi, da sedijo na enem mestu na sedežu, kar je verjetno vzrok otrplosti in bolečine. Rešitev je preprosto občasno premikanje po sedlu, da spremenite točke pritiska. Približno vsakih 15 minut tudi vstanite, da razbremenite ves pritisk s sedeža.
Oblačila za kolesarjenje
Če udobno kolesarite na mestnem kolesu s širokim, oblazinjenim sedežem, lahko preživite s kakršnimi koli oblačili, a ko začnete voziti hitreje in dlje, ustrezna kolesarska oblačila naredijo veliko razliko v udobju. Zakaj: običajna oblačila, kot so kavbojke in klasične hlače, imajo šive na najslabšem možnem mestu, mednožju. Ko se vozite, v bistvu sedite na teh izboklinah, ki lahko prekinejo prekrvavitev in povzročijo drgnjenje, kar povzroči otrplost, bolečino in težave. Zato priporočamo kolesarske hlače, ki imajo ravne robove in oblazinjenje v predelu mednožja ter tkanino, ki odvaja vlago, da boste ostali suhi in vam bo udobne ne glede na to, kako daleč ali težko vozite. In ne skrbite, obstajajo različni slogi, niso vsi oprijeti.