Kazalo
Kolesarjenje po Krasu – poti, ki jih ne smete izpustiti!
Naš Kras, čudovita pokrajina med Alpami in Jadranskim morjem, brez dvoma izstopa po svoji neverjetni naravi in zanimivi zgodovini. Kras je kamnita apnenčasta planota, ki se razteza vse do Istre in je že od nekdaj nepogrešljiva destinacija za ljubitelje neokrnjene narave – predvsem zaradi razgibane pokrajine iz jam, poti, vklesanih med kamni, pečin, in gozdov.
A Kras ni samo narava, ampak tudi kultura, navade in običaji, ki so edinstveni na svetu, pa tudi očarljive vasice, ki skrivajo priljubljene dogodke in odlične lokalne pridelke. Vsekakor pa je Kras tudi svetovno znana kolesarska destinacija, ki ponuja številne kolesarske poti tako za ljubiteljske, kot malo bolj zahtevne kolesarje. V prispevku predlagamo 3 malce daljše kolesarske poti, ki vas ne bodo pustile ravnodušne. Naj se kolesarjenje po Krasu prične!
Od Krasa do obale
Prva pot se začne na Krasu, potujete pa vse do naše obale. Pretežno asfaltirano (nekaj makadamskih odsekov), 60 km dolgo pot pričnete v Lipici, ki je svetovno znano slovensko konjeniško središče, v katerem lahko občudujete krasne lipicance. Odpravite se do Lokev, kjer si lahko ogledate mogočni utrjeni kamniti stolp, postavljen za obrambo pred turškimi vpadi, ki danes hrani veliko zbirko orožja, uniform in drugih vojaških predmetov. Nadaljujete do Divače in vhoda v Park Škocjanske jame, kjer ne smete zamuditi ogleda veličastnih jam, ene največjih znamenitosti Slovenije. Poleg tega je Škocjanske jame Unesco razglasil za svetovno dediščino, gre pa za zapleten sistem votlin in jam, prekritih s kapniki, ki jih oblikuje podzemna reka Reka, ki se po 40 kilometrih pod zemljo pri Štivanu izliva v Tržaški zaliv. Po ogledu nadaljujte s kolesarjenjem do Kozine na zunanjem robu Krasa, kjer prečkate še eno kolesarsko pot, Trst-Hrpelje. Nižje se v zelenju nahaja vas Črni Kal, kjer izstopa bela cerkev sv. Valentina. Zdaj se cesta po Rižanski dolini s širokimi ovinki spušča navzdol in se vije v dolino reke Rižane, dokler ne doseže stare ozkotirne in enotirne železniške proge Parenzane, ki je od leta 1902 povezovala Trst s Porečem. Nadaljujete do naravnega rezervata Škocjanski zatok, največjega slanega območja v Sloveniji, nato pridete do Kopra, nadaljujete do Izole, po želji pa se zapeljete še do Portoroža in Pirana.
Od Nove Gorice do Lipice
Če si res želite spoznati Kras v vsej svoji veličini, se odpravite na to 75 km dolgo pot, ki ravno tako poteka pretežno po asfaltiranih cestah z zmernim prometom in kolesarsko stezo od Vrtojbe do Mirna. Je pa na tej poti lahko precej vetrovno, tako da bodite pozorni.
Pot se vije – s pogostimi vzponi in spusti, čeprav ne strmimi – v spektakularnem apnenčastem visokogorju, ki prevladuje nad Tržaškim zalivom, in vas ne pusti ravnodušnega. V glavnem kolesarite po ozkih cestah, za katere se včasih zdi, da ne vodijo nikamor. Tu kraljuje narava, obogatena z edinstvenimi barvami, ki še posebej jeseni poskrbi za izjemno kuliso.
Iz Nove Gorice se po Vipavski dolini odpravite do Šempetra, kjer stoji cerkev sv. Petra iz 15. stoletja, grad grofov Coronini in vila Maffei. Sledi lepa kolesarska steza, ki vodi do Mirna, nad katerim kraljuje čudoviti Mirenski grad, posvečen Žalostni Materi božji. Na Mirenskem Gradu se tudi od leta 1977 dalje odvija Gradenska Božičnica na kateri sodelujejo številni zbori iz Slovenije in zamejstva. Med položnimi griči in nekaj makadamskimi cestami pridete do Lokvice, nato do Sela na Krasu, od koder je čudovit razgled na Tržaški zaliv. Na Škrbini lahko obiščete hišo slikarja Lojzeta Spacala, nato pa se peljete skozi čudovito vas Sveto s cerkvijo, posvečeno svetemu Egidiju, ki je eden vodilnih primerov sakralne arhitekture na Slovenskem. Nato prispete do Komna, ki je bil pomembno upravno središče zahodnega Krasa, nadaljujete v osrčje Krasa, dokler se ne peljete skozi vasi Pliskovica in Dutovlje, znani vinogradniški središči, specializirani za pridelavo terana. V Dutovlje lahko pridete tudi skozi srednjeveško mesto Štanjel, ki z gradom in obzidjem predstavlja najbolj privlačno turistično točko na Krasu.
Nato dosežete Tomaj, vasico, kjer si lahko ogledate rojstno hišo Srečka Kosovela, enega najpomembnejših slovenskih pesnikov. Po nekaj kilometrih pridete do Sežane, glavnega gospodarskega središča Krasa, kjer si lahko med drugim ogledate botanični sadovnjak, star več kot sto let. Končno prispete do cilja izleta, znamenite Lipice, ki je po vsem svetu znana kot konjeniško središče. Tu se vse vrti okoli konjev: tečaji, razstave, izleti s konji, vožnje s kočijo in obiski zgodovinskih hlevov.
Krožna kolesarska pot Brkinka
Malce krajša, a še vedno ne tako kratka (25,6 km dolga) kolesarska pot vas pelje po osrednjem delu Brkinov, gričevnati in hriboviti pokrajini, kjer boste srečali številne terase, sadovnjake, peljali mimo gručastih vasi in se naužili krasnih razgledov. Potrebovali boste približno 3 ure in pol, peljali pa se boste večinoma po asfaltu in makadamu.
Začnete v središču vasi Pregarje in nadaljujete mimo oddajnika na Karlovici, držite se smeri Rjavče in Tatre. V križišču ceste za Kozino nadaljujete naravnost, prav tako peljete naravnost ko prispete do križišča z lipo. Kolesarite v smeri Kozjan. Ko prispete se Kozjan se povzpnete v center vasi in pri spomeniku zavijete desno na makadam. Od tam se spustite v dolino Padeža.
Nadaljujete po poljski poti, dokler ne prispete na cesto, ki se nahaja pod vasjo Suhorje – tam nadaljujete skozi vas in se držite smeri Ostrožno Brdo.
Ko ste enkrat v vasi, zavijete na še eno poljsko pot, dokler je pridete do glavne ceste Prem – Pregarje. Spustite se mimo vasi Prelože in takoj nato vzpnete na Pregarje. V križišču zavijete levo in že ste prispeli nazaj na izhodišče.
- Preseganje predsodkov: je električno kolo res izbira le za lenuhe ali je morda odkritje stoletja oz. pametna mobilna alternativa za Slovence? - 14/01/2025
- Maksimizirajte doseg e-kolesa: Kaj morate za to storiti sami. - 30/12/2024
- Prodaja rabljenih koles zdaj tudi pri Newbike – preverjena kakovost z garancijo! - 10/12/2024