Kako se čim bolj varno odpraviti na izlet s kolesom z otroki?
Družinski izlet s kolesom je običajno nepozabna in prijetna izkušnja, a nekateri starši imajo precejšne težave svoje otroke pustiti v bližino prometnih cest, kaj šele na njih. Tveganje pač obstaja.
Vendar bo vaš otrok na neki točki uporabljal ceste sam – če ne na kolesu, pa kot pešec ali kasneje za volanom avtomobila. Tisti, ki so navajeni neodvisnosti in znajo oceniti tveganje, bodo varnejši in boljši udeleženci v prometu kot tisti, ki so bili izolirani od zunanjega sveta.
Ker želimo, da bo izlet s kolesom z otroki dogodivščina, ki se je bo z veseljem spominjala cela družina, zapišemo koristne napotke, ki jih zlahka upoštevate.
Otrok kot sopotnik na kolesu
Za začetek bo vaš otrok “kolesaril” pod vašim neposrednim nadzorom, bodisi kot sopotnik v otroškem sedežu ali prikolici bodisi kot sovoznik na tandemu. Ker sta krmiljenje in zaviranje pod vašim izključnim nadzorom, bo edina dodatna skrb, kako kolesariti z dodatno obremenitvijo.
Brez dvoma boste kolesarili počasneje. Predvsem zato, ker ste vedno bolj previdni, ko so otroci v bližini; to je človeška narava. Delno pa zato, ker težje kolo potrebuje dlje časa, da doseže želeno hitrost in upočasni.
Otrok na tandemu ali na transportnem kolesu se lahko od vas nauči kar nekaj prometnih veščin. To lahko potencirate tako, da starejšega otroka (če kolesari zraven) prosite, naj preveri, ali je kaj zadaj, in po potrebi pokaže levo ali desno.
Kolesarjenje v vašem spremstvu
Prometna ozaveščenost se razvije v starosti od 8 do 10 let, kar je običajno takrat, ko otrok lahko samostojno vozi kolo v prometu. Vsaj do takrat boste morali svojega otroka nadzorovati na cestah. Otrok je lahko izkušen kolesar, a kljub temu napačno ocenjuje promet preprosto zato, ker je premlad, da bi hkrati upošteval različne elemente varnosti v cestnem prometu.
Napotki, preden se odpravite na pot
Preden se skupaj odpravite na pot in bo vaš otrok kolesaril samostojno, morate biti prepričani, da otrok obvladuje osnove. Najprej to pomeni, da lahko vaš otrok ustavi, spelje, krmili in je kako drugače usposobljen za kolesarjenje – na kolesu, ki je primerno za vožnjo.
Drugo je, da se bo vaš otrok odzval na vaša navodila in naredil, kar mu rečete, ko mu to rečete. Vnaprej mu razložite razloge za to: niste nadrejeni ali zoprni, le previdni.
Zadnji pogoj je, da vaš otrok pozna razliko med levico in desnico. Ko rečete “pojdi levo”, mora iti levo.
Kaj upoštevati na poti
Ko kolesarite, je idealno, če vaš otrok vodi, vi pa kolesarite dolžino kolesa ali polovico dolžine kolesa za njim. Tako lahko ves čas opazujete svojega otroka in dajete navodila. Če morate, je popolnoma zakonito kolesariti vzporedno s svojim otrokom.
Na mirnih in manj prometnih cestah je mogoče bolj smiselno voziti neposredno za otrokom. To daje vašemu otroku možnost, da sam spremlja promet. Ni nujno, saj tako ali tako pokrivate delo opazovalca prometa, je pa dobra praksa.
Spodbujajte med vožnjo in naj bodo vaša navodila mirna in jasna. Informacije morajo teči v obe smeri. Še posebej bi morali vašega otroka naučiti reči ‘Ustavi se!’, namesto da se brez opozorila ustavi tik pred vami.
V idealnem primeru bi moral tudi vaš otrok signalizirati levo, preden zapelje vstran.
Če sta odrasla dva, naj se otrok ali otroci vozijo na sredini, odrasli pa spredaj in zadaj. Če sta dva otroka na enega odraslega, je najbolje, če vodi bolj sposoben otrok kolesar, sledi mu drugi otrok in nato odrasli.
Izkušen starejši otrok kolesar lahko vozi za vami, tako da se lahko osredotočite samo na enega kolesarja spredaj.
Začnite na lažjih, manj prometnih cestah in nadaljujte. Prišlo bo do situacij, ko bo lažje ali nujno sestopiti s kolesa. Morda je hrib prestrm. Morda je stičišče preveč zapleteno. Sčasoma jih bo vaš otrok lahko vozil. Za zdaj naredite korak za korakom.
In ne pozabite: komunikacija, komunikacija, komunikacija.
Po vožnji
Po vožnji poudarite pozitivno. Preveč ‘ne delaj tega’, ‘ne delaj tistega’ ima lahko zelo negativne posledice za osemletnika.
Ključne točke, na katere morate biti pozorni na kolesarskem izletu z otrokom
Prometna ozaveščenost. Vaš otrok mora pogledati nazaj, preden spremeni položaj na cesti in preden zmanjša hitrost. Poskusite nekaj sekund držati določeno število prstov v zraku, da preverite, ali res gleda.
Komunikacija. Z uporabo očesnega stika, pozicioniranja in signaliziranja mora biti vaš otrok sposoben drugim udeležencem v prometu jasno sporočiti namere.
Stičišča in križišča. Pojasnite, kdo ima prednost in kako je najbolje iti skozi dano križišče. Uporabite primere iz resničnega sveta.
Kolesarska ozaveščenost. Pokažite otroku, kako preveri, ali je kolo primerno za vožnjo. Zavore delajo? So pnevmatike dovolj napolnjene? Je kolo brezhibno in vzdrževano? Upoštevajte, da “primeren za vožnjo” pomeni tudi luči in zadnji odsevnik ponoči. Od otroka ne pričakujte, da bo rešil kakršne koli težave, le da vas bo opozoril, če se bodo pojavile, in da se ne bo odpravil na izlet na nevarnem kolesu.
Povzetek
Ko bodo otorci starejši, bodo želeli biti vedno bolj neodvisni. Ne bodo ravno navdušeni nad nadzorom, še manj pa si bodo želeli vedno kolesariti z vami. Zato je pomembno, da jih vseh pravil in dobrih praks naučite še v rani mladosti. Kasneje pa seveda še vedno lahko ponudite praktične predloge o tem, na kaj morajo biti pozorni na glavni kolesarski poti ali na alternativnih poteh.
Do takrat pa se zabavajte in izkoristite lepe dneve, saj je izlet s kolesom z otroki odličen način za družinsko preživljanje časa, vadbo, varčevanje z gorivom in odkrivanje novih krajev.
- Dvonivojsko parkirišče za kolesa VelopA-Up | Novost v Sloveniji, ki omogoča najbolj ekonomično shranjevanje koles! - 09/09/2024
- Zdaj je čas za spremembo: Zakaj morate tudi začeti kolesariti po mestu s Cortina kolesi? - 28/08/2024
- Prikolica za kolo za psa Happy ride: Nepozabna pustolovščina na prostem z vašim kosmatim prijateljem, ki zbližuje - 20/08/2024