Veste, katere mišice delajo pri kolesarjenju? Velja tudi za električna kolesa in niso samo nožne!
Pri NewBike se zavedamo, da je vožnja z električnim kolesom lahko čudovita kardio oz. aerobna vadba in vam lahko celo pomaga pri oblikovanju mišic.
Malo manj pa je znano, katere mišice delajo pri kolesarjenju. Morda se vam zdi, da je vožnja z e-kolesom koristna le za krepitev mišic nog, saj z njimi poganjate kolo, a resnica je, da so pri kolesarjenju vključene mišice celega telesa.
V prispevku preverimo, katere mišice so to in kako delujejo med vožnjo električnega kolesa. Podamo tudi koristne nasvete, kakšne dodatne vaje izvajati na kolesu, da boste mišice še bolj okrepili.
Prva skupina so zagotovo mišice nog
Vaše noge to nedvomno tisti del telesa, ki ima največ koristi, ko vozite električna kolesa. To je zato, ker so vaše noge glavni vir energije za poganjanje pedal med vožnjo. Vožnja z e-kolesom vključuje vaša stegna, kjer se nahajajo stegenske mišice oz. kvadricepsi (štiriglave stegenske mišice).
Vaše stegenske mišice, ki tečejo po zadnji strani stegen od medenice do kolen, omogočajo, da se kolena upogibajo – kar je bistveno za pedaliranje, ki ga morate izvajati med vožnjo. Vaši kvadricepsi se nahajajo vzdolž sprednjega dela vaših stegen, zato bolj ko poganjate pedala in hitreje greste, več bodo delali. Pravzaprav so ravno stegenske mišice tiste, ki so med kolesarjenjem najbolj obremenjene.
Precej delajo tudi mečne mišice, ki se nahajajo na zadnji strani vaših nog in so ravno tako močno obremenjene, ko pedaliramo. Velika mečna mišica (soleus) vam pomaga, da stojite, hodite in tečete, in je bistvenega pomena za ohranjanje ravnotežja. In ker je pri kolesarjenju potrebno ravnotežje, vožnja z e-kolesom nenehno aktivira mišico soleus.
Strokovnjaki priporočajo, da si za popolnejšo aktivacijo vseh teh mišic vsakič, ko se vozite z e-kolesom, pedalirate v celem krogu. Vaša stegna tako prevzamejo glavnino dela s potiskanjem pedala navzdol, vaše tetive pa vam pomagajo potegniti stopala nazaj navzgor, da dokončate gibanje pedal – tako bo izvajanje celotnega kroga s pedaliranjem optimiziralo vašo vadbo in aktiviralo vse mišice vaših nog v celoti.
Delujejo tudi glutealne ali zadnjične mišice
Verjamete ali ne, kolesarjenje koristi tudi vašim glutealnim (zadnjičnim) mišicam. Mišice na hrbtni strani, ki jih sestavljajo velika, srednja in mala mišica, igrajo veliko vlogo pri vašem kolesarskem gibanju. Podobno kot delamo počepe za krepitev naših zadnjičnih mišic, je vožnja z e-kolesom usmerjena na zadnjične mišice, saj pomagajo nadzorovati vaše boke in noge ter posledično poganjati pedala.
Če želite še dodatno krepiti zadnjične mišice, med kolesarjenjem stojte (le če vam ustreza in to počnete previdno). Druga metoda je, da povečate upor in intenzivnost med vožnjo, kar lahko storite tako, da znižate stopnjo pomoči pri pedalu na vašem električnem kolesu.
To bo vašim zadnjičnim mišicam omogočilo še močnejše delovanje in zagotovo boste občutili določeno pekočo bolečino (v dobrem smislu!). Te glutealne mišice delujejo skupaj z vašimi kolki in pomagajo pri rotaciji nog, ki je nujno potrebna za vrtenje pedal.
Priporočljivo je tudi, da poskrbite, da je sedež kolesa pravilno nastavljen na vašo višino, saj bo to optimiziralo vaš obseg gibanja in vam na koncu pomagalo pri bolj popolni vključitvi glutealnih mišic v vadbo.
Aktivirajo se mišice rok
Medtem ko so roke na splošno manj targetirane kot nožne in zadnjične mišice, so vaše nadlakti – natančneje bicepsi in tricepsi – še vedno aktivirane in usmerjene, če se vozite z e-kolesom. Vaši bicepsi se nahajajo na sprednjem delu vaše nadlakti, medtem ko vaši tricepsi potekajo vzdolž zadnje strani vaše nadlakti.
Razlog, da ta skupina mišic deluje, je v tem, da so vaše roke bistvene za podporo in ravnotežje zgornjega dela telesa med vožnjo, kar se doseže z držanjem in upravljanjem s krmilom. Ker so vaše roke glavni krmilnik pri vožnji z e-kolesom, je moč vašega zgornjega dela telesa sama po sebi koristna pri kolesarjenju.
Če kolesarite dlje časa, vaše roke opravljajo veliko dela, saj pomagajo pri podpori in uravnovešenju vaše telesne teže. Zlasti pri vožnji po neravnem terenu ali navkreber, navzdol in po vijugastih poteh boste večkrat vstali in spet sedli. Ta proces povzroči potrebno obremenitev vaših nadlakti, ki posledično krepi in oblikuje te mišice.
Vključeno je tudi jedro telesa ali torzo
Vaše jedro sestavljajo trebušne mišice in mišice zgornjega dela telesa, kot sta hrbet in trebuh. Čeprav pri vožnji z e-kolesom niso nujno prevladujoče mišice, lahko še vedno izkoristite prednosti in okrepite trebuh in hrbet.
To je zato, ker kolesarjenje zahteva, da je zgornji del telesa vključen, da se doseže ustrezno ravnotežje, ki potrebno za krmiljenje in manevriranje. Vaše trebušne mišice npr. pomagajo, da se med kolesarjenjem držite pokonci, mišice zgornjega dela hrbta pa vam pomagajo, da ostanete stabilni.
Ko kolesarite, vam torzo omogoča poganjanje, pedaliranje, ravnotežje in nadzor vašega električnega kolesa. Če želite intenzivnejšo vadbo za torzo, poskusite zavestno zategniti trebušne mišice, hkrati pa se odpravite na vožnjo, ki zahteva veliko zavojev (v nasprotju z vožnjo naravnost).
Naj poudarimo, da samo vožnja z e-kolesom ne bo dovolj, če res želite napeti in oblikovati svoje trebušne mišice. Pomagala bo sicer okrepiti vaše jedro, a poskusite izvajati druge vaje, kot so npr. klasični trebušnjaki.
Ramena, stopala in gležnji imajo prav tako koristi od vožnje z e-kolesom
To so še nekatere mišice, ki imajo koristi od vožnje z e-kolesom v manjšem obsegu, a vam kljub temu niso spregledane!
Pri kolesarjenju se bodo vključila tudi vaša ramena, zlasti deltoidne mišice, ki se nahajajo na skrajnem zgornjem delu vaše roke.
Podobno kot pri delovanju vaših rok in zgornjega dela telesa med vožnjo, se vaša ramena najbolj aktivirajo, ko menjate položaje med vožnjo. Če izvajate intenzivno vadbo s povečano odpornostjo in se vozite po bolj neravnem terenu (na primer v hrib), boste zagotovo začeli občutiti učinke v ramenih.
Nenazadnje in morda nekoliko presenetljivo je, da imajo celo vaša stopala in gležnji koristi od vožnje z vašim e-kolesom! Kolesarsko gibanje krepi vaše gležnje s svojimi ponavljajočimi se krožnimi gibi, podaljšek gležnja, kjer je stopalo obrnjena navzdol, pa pomaga okrepiti obseg gibanja stopala ter ustreznih mišic in kit.
Kot lahko vidite, obstaja veliko število mišic po celem telesu, ki imajo koristi od vožnje z e-kolesom. Od ramen pa vse do stopal se vse opisane mišice skrčijo, ko se vključite v gibe s kolesom in pedaliranjem, kar na koncu vse sproži in jih med vožnjo okrepi!
Ne verjamete? Naročite se na testno vožnjo in že po nekaj metrih boste vedeli, o čem govorimo in katere mišice delajo pri kolesarjenju!
- Dvonivojsko parkirišče za kolesa VelopA-Up | Novost v Sloveniji, ki omogoča najbolj ekonomično shranjevanje koles! - 09/09/2024
- Zdaj je čas za spremembo: Zakaj morate tudi začeti kolesariti po mestu s Cortina kolesi? - 28/08/2024
- Prikolica za kolo za psa Happy ride: Nepozabna pustolovščina na prostem z vašim kosmatim prijateljem, ki zbližuje - 20/08/2024