Moč električnega kolesa in koliko moči zares potrebujete na vašem električnem kolesu?
Eno od prvih vprašanj, ki si ga boste skoraj zagotovo zastavili vsi, ki želite kupiti ali nadgraditi svoje e-kolo, je, koliko moči oz. kakšno baterijo potrebujete na e-kolesu? Zdi se, da ne glede na to, o katerem e-kolesu razmišljate, bo vedno na voljo drugo za isto ceno, vendar z večjo močjo.
Običajno je tako, da ko prvič začnemo uporabljati e-kolesa, se več moči zdi dobra stvar.
Vendar pa se je treba zavedati, da se specifikacije moči in dejanska zmogljivost ne ujemajo vedno. Še več, le malo povedo o tem, kako zelo boste uživali v vožnji z e-kolesom.
V prispevku preverimo, kaj pravzaprav sestavlja moč električnega kolesa in kakšno moč od e-kolesa resnično potrebujete (kar je danes res prednost, Janez Puh je npr. še ni poznal).
Vati, volti in amperske ure – moč za vašim e-kolesom
Ne glede na namen vaše vožnje, e-kolesa zagotavljajo učinkovit in okolju prijazen način za prevoz z enega kraja na drugega. Kljub temu različni nameni zahtevajo e-kolesa različnih vrst in zmogljivosti. Eno je ležerno križarjenje na mestnih kolesih, drugo pa prevoz na dolge razdalje ali vzpenjanje po hribih.
Čeprav za lagodno vožnjo verjetno ne boste potrebovali zelo zmogljivega e-kolesa, ni odveč, če razumete njihove tehnične specifikacije. To še posebej velja, če iščete vzdržljivost ali dodatno pomoč. Da bi lahko sprejeli ozaveščeno izbiro na podlagi porabe energije električnega kolesa, morate razumeti, kako vati, volti in amperske ure vplivajo na baterije in motorje e-koles. Ne glede na to, koliko vatov ima baterija, ima v sebi tudi določene količine voltov in amperskih ur.
Začnimo tako, da si podrobneje ogledamo, kako električne meritve, kot so vati (W), volti (V) in amperske ure (Ah), ki so torej karakteristike baterije, vplivajo na moč e-kolesa pri pedaliranju.
Kako število vatov vpliva na zmogljivost e-koles
Prva stvar, ki jo boste morali izbrati pri vašem električnem kolesu, je nazivna moč v vatih. Raven moči e-kolesa se meri v vatih, ocena v vatih pa predstavlja način za merjenje zmogljivosti e-kolesa. Višja kot je ta moč v vatih, hitrejše in dlje bo e-kolo delovalo. Ocene vatov so lahko neprekinjene ali najvišje in pomembno je, da veste, katero od njih imate v mislih, ko gledate specifikacije.
Kontinuirana moč v vatih se nanaša na količino energije, ki jo motor lahko porabi v kratkem času. Najvišja moč v vatih je dosežena pri intenzivnejši uporabi e-kolesa, na primer pri vzpenjanju na strm hrib. Motorji z enakimi nazivnimi močmi v vatih imajo lahko povsem drugačno količino moči, odvisno od konfiguracije e-kolesa. To je posledica dejstva, da imata krmilnik in baterija e-kolesa za vožnjo v službo večji vpliv na izkušnjo vožnje kot moč.
Če moč v vatih v opisu ni navedena, jo lahko izračunate s preprosto matematično enačbo:
amperi (A) x volti (V) = vati (W).
Kako volti vplivajo na zmogljivost e-koles
Volti so druga meritev, ki jo morate upoštevati, ko gledate tehnične specifikacije električnih koles. Tudi volti predstavljajo moč električnega kolesa, kar pomeni, da več voltov imate, večjo moč imate.
Volti so tudi način za opis, koliko tlaka lahko vsebuje baterija. Moč baterije se pogosto meri v zaporedju 12 V, 24 V, 36 V in 48 V. Najpogostejša napetost za e-kolo je 24 voltov – ravno dovolj za križarjenje po mestu. Hriboviti tereni zahtevajo nekoliko več energije, zaradi česar je 48 V baterija (ali močnejša) najboljša izbira za visokozmogljiva električna kolesa.
Volti se uporabljajo tudi za merjenje odzivnosti e-kolesa ali preprosto povedano: kako hitro se električna energija potiska od baterije do motorja.
Kako amperske ure vplivajo na zmogljivost
Električni tok se meri v amperih. Amperske ure (Ah) opisujejo kapaciteto baterije – količino energije, ki jo lahko zadrži baterija e-kolesa. Odvisno od njene zmogljivosti se amperske ure razlikujejo po velikosti.
Število amperskih ur na nek način predstavlja količino, ki jo lahko sprejme “plinski rezervoar” e-kolesa. Amperske ure e-kolesa vplivajo na doseg ali kilometrino, koliko lahko prevozi e-kolo, pa tudi na to, koliko napolnjenosti lahko deluje.
Na doseg vpliva veliko dejavnikov. Na primer, dejavnosti, kot so plezanje v hrib, močan čelni veter ali težek tovor, zmanjšajo doseg. Drugi dejavniki, ki vplivajo na prevoženo kilometrino e-kolesa, vključujejo kolesarjevo težo, štarte, ustavitve, kot tudi pedaliranje in skupno hitrost.
Podobno kot pri nakupu avtomobila je pomembno upoštevati namen in načine, na katere se boste vozili z električnim kolesom. Razumevanje vseh stvari, ki lahko vplivajo na baterijo ali motor, je prav tako pomembno kot razumevanje, kako te meritve vplivajo na zmogljivost električnega kolesa.
Volti in amperske ure
Amperske ure in napetost določata skupno količino energije, ki jo bo zagotovilo e-kolo. Višja napetost pomeni večjo moč ali da bo e-kolo delovalo bolje, pri višjih hitrostih in z večjo vzdržljivostjo. Višja napetost zahteva tudi, da e-kolo v procesu porabi več energije.
Po drugi strani pa, višja kot je nazivna vrednost amperskih ure, višji bo doseg. Če imate več amperskih ur, lahko baterija zadrži več energije. Določa tudi nazivno moč baterije.
Preprosto povedano, višje kot so meritve, močnejše bo e-kolo. Če iščete e-kolo, ki lahko hitro pospeši, se povzpne na strme hribe in doseže daljše razdalje, bi moralo imeti kolo, ki ima visoko napetost in visoke amperske ure.
Kakšno moč električnega kolesa torej dejansko potrebujete
Zdaj, ko smo pojasnili, kaj so vati, volti in amperske ure in kako vplivajo na zmogljivost e-kolesa, je čas, da se odpravite na vožnjo! Najenostavnejši način, da ugotovite, kakšno vrsto električnega kolesa potrebujete, je, če se odpravite na testno vožnjo.
Če ne, je pravilo – 10 amperskih ur je ravno dovolj za vožnjo v prostem času in vas bo popeljalo kar 30 do 65 kilometrov. Stvari, kot so tovor, teža voznika, vreme, in hitrost določata, ali bo doseg bližje 30 ali 65 kilometrom.
Z drugimi besedami, hribi, težje stvari, močnejši vetrovi in hitrejše hitrosti bodo skrajšali vožnjo. Če že veste, da bi morali to upoštevati, razmislite o povečanju moči samo zaradi varnosti.
Vsekakor pa se oglasite pri nas, kjer vam bodo prijazni NewBike svetovalci razložili vse in več, kolo pa boste lahko preizkusili!
- Dvonivojsko parkirišče za kolesa VelopA-Up | Novost v Sloveniji, ki omogoča najbolj ekonomično shranjevanje koles! - 09/09/2024
- Zdaj je čas za spremembo: Zakaj morate tudi začeti kolesariti po mestu s Cortina kolesi? - 28/08/2024
- Prikolica za kolo za psa Happy ride: Nepozabna pustolovščina na prostem z vašim kosmatim prijateljem, ki zbližuje - 20/08/2024